Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.for transmitting of digital and analog signals for all ICT network applications at frequencies up to 200 MHz. Main use in/on buildings with high terminal density, such as in office, administration, research & development buildings in the tertiary sector. Patch cables are designed for cabling in the workplace area for device connection or as switchboard cables in patch panels.
| Conductor material: | Bare copper |
|---|---|
| Conductor class: | Single core or strand |
| Core insulation: | SFS-PE resp. PE |
| Core identification: | Whbu-bu, whog-og, whgn-gn, whbn-bn (resp. wh-bu, wh-og, wh-gn, wh-bn - at FTP types) |
| Stranding: | Cores twisted to pair |
| Shield: | U/UTP: unshielded F/UTP: plastic clad aluminium foil as overall shield SF/UTP: copper braid tinned and plastic clad aluminium foil as overall shield |
| Outer sheath: | PVC or halogenfree special compound |
| Sheath colour: | Grey |
| Loop resistance: | AWG24: max. 19 Ω/100m; AWG26: max. 29 Ω/100m |
| Capacity: | Nom. 50 nF/km |
| Characteristic impedance: | 100 Ω ± 15% at 100 MHz |
| Min. bending radius fixed: | 4 x d |
| Min. bending radius moved: | 8 x d |
| Operat. temp. fixed min/max: | -20 °C / +60 ° C |
| Operat. temp. moved min/max: | 0 °C / + 50 °C (during installation) |
| Halogen free: | LSZH: acc. to IEC 60754-2 |
| Smoke density: | LSZH: acc. to IEC 61034 |
| Corrodibility: | LSZH: acc. to EN 50267-2-2 |
| Burning behavior: | Flame-retardant and self-extingushing acc. to IEC 60332-1-2; type SF/UTP LSZH AWG24/1 additional acc. to IEC 60332-3-24 |
| Standard: | EN 50173, ISO/IEC 11801, TIA/EIA 568, TSB36, EN 50288, IEC 61156-5, PoE: IEEE 802.3af |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000528 | 4 X 2 X AWG 24/1 | 5,4 | 17,0 | 35,0 | grey | V1: Cat.5e - 200: PVC - feste Verlegung / fixed installation |
| 2002422 | 4 X 2 X AWG 24/1 | 6,1 | 18,0 | 41,0 | grey | V1: Cat.5e - 200: PVC - feste Verlegung / fixed installation |
| 2002697 | 4 X 2 X AWG 24/1 | 6,5 | 28,0 | 52,0 | grey | V1: Cat.5e - 200: PVC - feste Verlegung / fixed installation |
| 2002348 | 4 X 2 X AWG 24/1 | 5,4 | 17,0 | 35,0 | grey | V2: Cat.5e - 200: LSZH - feste Verlegung / fixed installation |
| 2002679 | 4 X 2 X AWG 24/1 | 6,1 | 18,0 | 41,0 | grey | V2: Cat.5e - 200: LSZH - feste Verlegung / fixed installation |
| 2002424 | 4 X 2 X AWG 24/1 | 6,5 | 28,0 | 46,0 | grey | V2: Cat.5e - 200: LSZH - feste Verlegung / fixed installation |
| 2002423 | 4 X 2 X AWG 26/7 | 5,6 | 13,0 | 34,0 | grey | V3: Cat.5e - 200: PVC - Patchkabel / patch cable |
| 2003123 | 4 X 2 X AWG 26/7 | 5,8 | 22,0 | 39,0 | grey | V3: Cat.5e - 200: PVC - Patchkabel / patch cable |
| 2003130 | 4 X 2 X AWG 26/7 | 5,6 | 13,0 | 34,0 | grey | V4: Cat.5e - 200: LSZH - Patchkabel / patch cable |
| 2002445 | 4 X 2 X AWG 26/7 | 5,8 | 22,0 | 39,0 | grey | V4: Cat.5e - 200: LSZH - Patchkabel / patch cable |