Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.data cable for communication with a personal computer in the elevator car or for networking purposes according to CAT.7 specifications. Suitable in dry and humid rooms.
| Conductor material: | Bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class: | Acc. to DIN VDE 0295 class 5 resp. IEC 60228 cl. 5 |
| Core insulation: | Special polyolefin |
| Core diameter: | Approx. 1,35 mm |
| Core identification: | White, yellow |
| Stranding: | 2 cores twisted to a pair |
| Shield: | Plastic clad aluminium foil combined with tinned copper wrapping |
| Element sheath material: | Special thermoplastic compound |
| Element sheath colour: | White with black numerals 1-4 |
| Overall stranding: | 4 elements stranded with fillers |
| Supporting element: | 2 steel supporting elements |
| Inner sheath material: | Special thermoplastic compound, violet |
| Outer sheath: | Special PVC, black |
| Rated voltage: | 30 V |
| Testing voltage: | C/c 1 kV - c/s 0,5 kV |
| Conductor resistance: | ≤ 95 Ω / km |
| Insulation resistance: | ≥ 500 MΩ x km |
| Capacity: | Nom. 43 pF / m |
| Characteristic impedance: | 100 ± 5 Ω |
| Transfer rate: | CAT.7 acc.to DIN EN 50288-4-2 |
| Attenuation: | 27,8 dB / 100 m at 100 MHz |
| Min. bending radius moved: | 15 x d |
| Operat. temp. moved min/max: | -20 °C / +60 °C |
| Burning behavior: | Self-extinguishing and flame retardant acc. to IEC 60332-2-1 |
| Suspension height: | Max. 80 m |
| Tensile strength: | Max. 1.500 N |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3001593 | 4 X 2 X 0,25 (AWG24/7) | 12,0 X 15,9 - 13,0 X 17,1 | 77,0 | 375,0 | black | V0: CAT.7 - PVC Auzugleitung / lift cable |