Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.DIN47100, 250V, twisted pairs, shielded, CPR Eca
data transmission cable, control and connecting cable predominantly for transmission of analog and digital signals in process controlled facilities in measurement and control technology for lossless transmission of data and signals. For fixed laying and flexible applications with undefined cable routing and without tensile stress. Suitable for use in dry and humid rooms. Outdoor use only with UV-protection, no laying underground.
| Conductor material: | Bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class: | Acc. to IEC 60228 cl. 5; exception: 0,34 mm², stranded (7 x 0,25 mm) |
| Core insulation: | PVC |
| Core identification: | Acc. to DIN 47100 different colours |
| Stranding: | 2 cores twisted to a pair; pairs stranded in layers |
| Shield3: | Copper braid tinned; coverage approx. 85% |
| Outer sheath: | PVC |
| Sheath colour: | Grey, RAL 7032 |
| Rated voltage: | 250 V; peak-voltage on 0,14 mm²: 350 V; > 0,14 mm²: 500 V |
| Testing voltage: | On 0,14 mm² core/core: 1,2 kV; core/shield: 1,0 kV > 0,14 mm²: core/core: 1,5 kV; core/shield: 1,0 kV |
| Conductor resistance: | Acc. to IEC 60228 cl. 5 |
| Insulation resistance: | Min. 20 MΩ x km |
| Current-carrying-capacity: | Acc. to DIN VDE, see Technical Guidelines |
| Capacity: | Core/core ca. 120 nF/km; core/shield ca. 160 nF/km |
| Min. bending radius fixed: | Up to 12 mm Ø: 5 x d; up to 20 mm Ø: 7,5 x d; > 20 mm Ø: 10 x d |
| Min. bending radius moved: | Up to 12 mm Ø: 10 x d; up to 20 mm Ø: 15 x d; > 20 mm Ø: 20 x d |
| Operat. temp. fixed min/max: | -30 °C / +80 °C |
| Operat. temp. moved min/max: | -5 °C / +70 °C |
| Burning behavior: | Self-extinguishing & flame-retardant acc.to IEC 60332-1 |
| Standard: | Similar to DIN VDE 0812 |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0501160 | 2 X 2 X 0,14 | 5,4 | 24,6 | 39,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501173 | 3 X 2 X 0,14 | 5,6 | 28,5 | 48,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501187 | 4 X 2 X 0,14 | 5,9 | 33,5 | 54,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501193 | 5 X 2 X 0,14 | 6,4 | 41,0 | 71,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501200 | 6 X 2 X 0,14 | 7,2 | 48,5 | 85,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501215 | 7 X 2 X 0,14 | 7,6 | 51,0 | 85,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501218 | 8 X 2 X 0,14 | 7,8 | 53,7 | 97,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501089 | 10 X 2 X 0,14 | 8,7 | 59,0 | 110,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501102 | 12 X 2 X 0,14 | 9,0 | 69,5 | 122,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501113 | 14 X 2 X 0,14 | 9,3 | 74,0 | 148,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501116 | 16 X 2 X 0,14 | 10,5 | 81,6 | 154,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501125 | 18 X 2 X 0,14 | 10,7 | 83,0 | 166,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501120 | 20 X 2 X 0,14 | 11,1 | 97,0 | 184,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501134 | 25 X 2 X 0,14 | 12,6 | 113,0 | 238,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501909 | 25 X 2 X 0,14 | 12,6 | 113,0 | 238,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501149 | 28 X 2 X 0,14 | 13,1 | 139,0 | 252,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501164 | 30 X 2 X 0,14 | 13,4 | 140,0 | 270,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0506937 | 30 X 2 X 0,14 | 13,4 | 140,0 | 270,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501165 | 32 X 2 X 0,14 | 13,6 | 150,0 | 288,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501171 | 36 X 2 X 0,14 | 14,2 | 168,0 | 324,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501150 | 2 X 2 X 0,25 | 6,3 | 30,3 | 54,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0507688 | 2 X 2 X 0,25 | 6,3 | 30,3 | 54,0 | black | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501175 | 3 X 2 X 0,25 | 6,7 | 39,6 | 66,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501188 | 4 X 2 X 0,25 | 7,0 | 44,9 | 81,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501202 | 5 X 2 X 0,25 | 8,1 | 64,0 | 96,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501210 | 6 X 2 X 0,25 | 8,5 | 69,5 | 115,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501217 | 7 X 2 X 0,25 | 9,4 | 76,0 | 120,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501219 | 8 X 2 X 0,25 | 9,7 | 82,5 | 130,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501096 | 10 X 2 X 0,25 | 10,8 | 102,0 | 158,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501104 | 12 X 2 X 0,25 | 11,3 | 120,0 | 190,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501117 | 16 X 2 X 0,25 | 12,7 | 146,5 | 238,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501127 | 20 X 2 X 0,25 | 13,9 | 160,0 | 260,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501139 | 24 X 2 X 0,25 | 15,5 | 226,0 | 298,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0506938 | 24 X 2 X 0,25 | 15,5 | 226,0 | 298,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0502296 | 25 X 2 X 0,25 | 15,8 | 235,0 | 310,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501166 | 32 X 2 X 0,25 | 16,3 | 295,0 | 397,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501184 | 40 X 2 X 0,25 | 18,8 | 304,0 | 497,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501151 | 2 X 2 X 0,34 | 7,2 | 36,9 | 65,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501167 | 3 X 2 X 0,34 | 7,6 | 49,2 | 79,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501190 | 4 X 2 X 0,34 | 8,2 | 55,2 | 90,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501059 | 5 X 2 X 0,34 | 9,5 | 63,5 | 110,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501211 | 6 X 2 X 0,34 | 9,9 | 74,2 | 130,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0502293 | 7 X 2 X 0,34 | 10,0 | 79,5 | 145,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501220 | 8 X 2 X 0,34 | 11,3 | 88,4 | 150,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0506855 | 10 X 2 X 0,34 | 12,4 | 105,0 | 183,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501105 | 12 X 2 X 0,34 | 13,0 | 123,0 | 220,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501161 | 2 X 2 X 0,5 | 7,9 | 48,1 | 93,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501176 | 3 X 2 X 0,5 | 8,5 | 73,7 | 129,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501183 | 4 X 2 X 0,5 | 9,1 | 82,0 | 146,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0502572 | 5 X 2 X 0,5 | 9,9 | 105,0 | 165,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501203 | 6 X 2 X 0,5 | 10,8 | 110,0 | 198,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501221 | 8 X 2 X 0,5 | 12,4 | 147,0 | 259,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0506856 | 10 X 2 X 0,5 | 13,5 | 178,0 | 295,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501106 | 12 X 2 X 0,5 | 14,5 | 198,3 | 354,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501119 | 16 X 2 X 0,5 | 16,5 | 245,5 | 459,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501086 | 20 X 2 X 0,5 | 19,5 | 302,0 | 500,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501140 | 24 X 2 X 0,5 | 19,8 | 394,0 | 570,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0506939 | 24 X 2 X 0,5 | 19,8 | 394,0 | 570,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0507517 | 25 X 2 X 0,5 | 20,0 | 344,0 | 740,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0503597 | 1 X 2 X 0,75 | 5,8 | 35,0 | 53,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501154 | 2 X 2 X 0,75 | 8,4 | 64,6 | 106,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501170 | 3 X 2 X 0,75 | 8,9 | 84,0 | 140,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501194 | 4 X 2 X 0,75 | 10,2 | 108,0 | 179,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0502612 | 5 X 2 X 0,75 | 10,9 | 126,0 | 215,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501204 | 6 X 2 X 0,75 | 12,1 | 146,0 | 246,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501222 | 8 X 2 X 0,75 | 14,3 | 180,0 | 305,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501529 | 10 X 2 X 0,75 | 15,5 | 220,0 | 380,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501108 | 12 X 2 X 0,75 | 16,0 | 261,0 | 456,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501561 | 16 X 2 X 0,75 | 18,2 | 336,0 | 492,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501131 | 20 X 2 X 0,75 | 21,2 | 392,0 | 615,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0502533 | 24 X 2 X 0,75 | 24,4 | 490,0 | 738,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501156 | 2 X 2 X 1 | 9,5 | 84,0 | 142,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501180 | 3 X 2 X 1 | 10,1 | 96,0 | 173,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501196 | 4 X 2 X 1 | 10,5 | 121,0 | 212,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501554 | 5 X 2 X 1 | 12,2 | 161,0 | 266,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501213 | 6 X 2 X 1 | 13,5 | 203,0 | 300,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501224 | 8 X 2 X 1 | 15,1 | 240,0 | 400,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0506790 | 10 X 2 X 1 | 16,0 | 282,0 | 510,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501110 | 12 X 2 X 1 | 17,6 | 324,0 | 590,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501458 | 1 X 2 X 1,5 | 7,1 | 58,0 | 86,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501163 | 2 X 2 X 1,5 | 10,6 | 112,0 | 165,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501181 | 3 X 2 X 1,5 | 11,3 | 140,0 | 218,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501197 | 4 X 2 X 1,5 | 11,6 | 176,0 | 265,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0507260 | 5 X 2 X 1,5 | 13,4 | 212,0 | 310,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501214 | 6 X 2 X 1,5 | 15,5 | 280,0 | 482,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501225 | 8 X 2 X 1,5 | 16,5 | 322,0 | 642,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0506940 | 10 X 2 X 1,5 | 17,8 | 380,0 | 870,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0501111 | 12 X 2 X 1,5 | 19,3 | 442,0 | 939,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |
| 0507249 | 4 X 2 X 2,5 | 15,2 | 269,0 | 440,0 | grey | V0: PAARTRONIC-CY LIYCY (TP) |