Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.installation cable with electrostatic shield for telecommunication and IT-systems for lossless transmission of datas and signals. Suitable for fixed laying in dry and humid rooms, on-wall and in-wall, outdoor use, no laying underground.
| Conductor material: | Copper conductor blank |
|---|---|
| Conductor class: | Conductor-Ø 0,6 mm (0,28 mm²), conductor-Ø 0,8 mm (0,50 mm²) |
| Core insulation: | PVC |
| Core identification: | Acc. to DIN VDE 0815 different colours |
| Stranding: | Pairs stranded in layers (2-pair-cable also possible as star quad) |
| Shield3: | Plastic-clad aluminium foil with subjacent drain wire |
| Outer sheath: | PVC |
| Sheath colour: | Grey, RAL 7032 (fire alarm cable: red) |
| Rated voltage: | 300 V |
| Testing voltage: | 800 V |
| Conductor resistance: | Loop: 0,6 max. 130 Ω / km; 0,8 max. 73,2 Ω / km |
| Insulation resistance: | Min. 100 MΩ x km |
| Current-carrying-capacity: | Acc. to DIN VDE, s. Techn. Guidelines |
| Capacity: | Max. 100 nF/km |
| Min. bending radius fixed: | 7,5 x d |
| Min. bending radius moved: | 10 x d |
| Operat. temp. fixed min/max: | -30 °C / +70 °C |
| Operat. temp. moved min/max: | - 5 °C / +50 °C |
| Burning behavior: | Self-extinguishing & flame-retardant acc.to IEC 60332-1 |
| Standard: | Acc. to DIN VDE 0815 |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000181 | 1 X 2 X 0,6 | 5,0 | 6,9 | 30,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000186 | 2 X 2 X 0,6 | 5,5 | 13,0 | 40,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000190 | 3 X 2 X 0,6 | 6,3 | 18,0 | 50,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000194 | 4 X 2 X 0,6 | 6,8 | 24,0 | 60,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000198 | 5 X 2 X 0,6 | 7,2 | 30,0 | 70,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000199 | 6 X 2 X 0,6 | 7,5 | 35,0 | 80,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000202 | 8 X 2 X 0,6 | 8,0 | 46,0 | 90,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000178 | 10 X 2 X 0,6 | 9,0 | 58,0 | 110,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000923 | 12 X 2 X 0,6 | 9,5 | 71,0 | 130,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2002960 | 14 X 2 X 0,6 | 10,0 | 82,0 | 145,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000504 | 16 X 2 X 0,6 | 10,5 | 93,0 | 160,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000183 | 20 X 2 X 0,6 | 11,0 | 116,0 | 190,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2002961 | 24 X 2 X 0,6 | 11,5 | 139,0 | 220,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000189 | 30 X 2 X 0,6 | 13,0 | 172,0 | 280,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000192 | 40 X 2 X 0,6 | 15,0 | 229,0 | 350,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000197 | 50 X 2 X 0,6 | 17,0 | 286,0 | 430,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2002269 | 60 X 2 X 0,6 | 18,0 | 342,0 | 500,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2002962 | 80 X 2 X 0,6 | 20,5 | 455,0 | 640,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000177 | 100 X 2 X 0,6 | 23,0 | 568,0 | 850,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000503 | 1 X 2 X 0,8 | 6,0 | 11,0 | 40,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000187 | 2 X 2 X 0,8 | 7,0 | 21,0 | 60,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000191 | 3 X 2 X 0,8 | 8,5 | 31,0 | 80,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000195 | 4 X 2 X 0,8 | 9,0 | 41,0 | 100,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000563 | 5 X 2 X 0,8 | 9,5 | 52,0 | 120,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000200 | 6 X 2 X 0,8 | 10,5 | 62,0 | 140,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000203 | 8 X 2 X 0,8 | 11,5 | 82,0 | 170,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000179 | 10 X 2 X 0,8 | 13,0 | 102,0 | 220,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000335 | 12 X 2 X 0,8 | 14,0 | 123,0 | 250,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2002966 | 14 X 2 X 0,8 | 14,6 | 144,0 | 280,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2001111 | 16 X 2 X 0,8 | 15,5 | 164,0 | 320,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000184 | 20 X 2 X 0,8 | 16,5 | 204,0 | 380,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000921 | 24 X 2 X 0,8 | 19,0 | 244,0 | 460,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000358 | 30 X 2 X 0,8 | 20,0 | 304,0 | 560,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2001173 | 40 X 2 X 0,8 | 22,5 | 405,0 | 710,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000332 | 50 X 2 X 0,8 | 25,5 | 506,0 | 900,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2002970 | 60 X 2 X 0,8 | 28,0 | 606,0 | 1.050,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2002971 | 80 X 2 X 0,8 | 31,0 | 807,0 | 1.400,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2002375 | 100 X 2 X 0,8 | 32,0 | 1.008,0 | 1.750,0 | grey | V1: J-Y(ST)Y LG |
| 2000182 | 1 X 2 X 0,8 | 6,0 | 11,0 | 40,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2000188 | 2 X 2 X 0,8 | 7,0 | 21,0 | 60,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2000888 | 3 X 2 X 0,8 | 8,5 | 31,0 | 80,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2000196 | 4 X 2 X 0,8 | 9,0 | 41,0 | 100,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2002581 | 5 X 2 X 0,8 | 9,5 | 52,0 | 120,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2000201 | 6 X 2 X 0,8 | 10,5 | 62,0 | 140,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2002963 | 8 X 2 X 0,8 | 11,5 | 82,0 | 170,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2000180 | 10 X 2 X 0,8 | 13,0 | 102,0 | 220,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2002964 | 12 X 2 X 0,8 | 14,0 | 123,0 | 123,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2002965 | 14 X 2 X 0,8 | 14,6 | 144,0 | 280,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2002967 | 16 X 2 X 0,8 | 15,6 | 164,0 | 320,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2000185 | 20 X 2 X 0,8 | 16,5 | 204,0 | 380,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2002968 | 24 X 2 X 0,8 | 19,0 | 244,0 | 460,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2001226 | 30 X 2 X 0,8 | 20,0 | 304,0 | 560,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2000193 | 40 X 2 X 0,8 | 22,5 | 405,0 | 710,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2001164 | 50 X 2 X 0,8 | 25,5 | 506,0 | 900,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2002969 | 60 X 2 X 0,8 | 28,0 | 606,0 | 1.050,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2002972 | 80 X 2 X 0,8 | 31,0 | 807,0 | 1.400,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |
| 2002973 | 100 X 2 X 0,8 | 32,0 | 1.008,0 | 1.750,0 | red | V2: J-Y(ST)Y LG BMK |