Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.harmonized heat and coldness resistant power, control and connecting cable in electrical facilities, for fixed laying and flexible applications without tensile stress and without defined cable routing. Suitable for use in dry, humid and wet rooms and outdoor use, no laying underground.
Remarks
| Conductor material: | Copper strand tinned |
|---|---|
| Conductor class: | Acc. to IEC 60228 cl. 5 |
| Core insulation: | Silicone resp. silicone EWKF based |
| Core identification: | Acc. to DIN VDE 0293-308 coloured cores |
| Stranding: | Stranded in layers |
| Outer sheath: | Silicone resp. silicone EWKF-based |
| Sheath colour: | Black |
| Rated voltage: | Uo/U: 300/500 V |
| Testing voltage: | 2 kV |
| Conductor resistance: | At +20 °C acc. to IEC 60228 cl. 5 |
| Insulation resistance: | Min. 2,0 GΩ x km |
| Current-carrying-capacity: | Acc. to DIN VDE, see Technical Guidelines |
| Min. bending radius fixed: | 4 x d |
| Min. bending radius moved: | 15 x d |
| Operat. temp. fixed min/max: | -50 °C / +180 °C (with adequate aeration) |
| Halogen free: | Halogen-free acc. to IEC 60754-1 |
| Corrodibility: | Acc. to IEC 60754-2 |
| Burning behavior: | Self-extinguishing and flame-retardant acc. to IEC 60332-1-2 |
| Approvals: | EN 50525-2-83 (H05SS-F) |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2500293 | 2 X 0,75 | 6,4 | 14,4 | 54,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500739 | 3 G 0,75 | 7,0 | 21,6 | 67,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2550029 | 4 G 0,75 | 7,6 | 28,8 | 87,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500742 | 5 G 0,75 | 8,5 | 36,0 | 105,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500734 | 2 X 1 | 6,8 | 19,2 | 63,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500678 | 3 G 1 | 7,2 | 28,8 | 81,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500744 | 4 G 1 | 7,9 | 38,4 | 98,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500745 | 5 G 1 | 8,8 | 48,0 | 121,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500735 | 2 X 1,5 | 8,4 | 28,8 | 84,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500043 | 3 G 1,5 | 8,9 | 43,2 | 103,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2501308 | 4 G 1,5 | 9,9 | 57,6 | 128,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500539 | 5 G 1,5 | 10,9 | 72,0 | 154,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500738 | 2 X 2,5 | 9,8 | 48,0 | 141,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2502434 | 3 G 2,5 | 10,4 | 72,0 | 154,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2501234 | 4 G 2,5 | 11,6 | 96,0 | 195,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500748 | 5 G 2,5 | 12,9 | 120,0 | 241,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500749 | 3 G 4 | 12,3 | 115,2 | 239,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2501290 | 4 G 4 | 13,7 | 153,6 | 312,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500751 | 3 G 6 | 14,0 | 172,8 | 345,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500754 | 4 G 6 | 15,6 | 230,4 | 451,0 | black | V1: H05SS-F - schwarz / black |
| 2500732 | 2 X 0,75 | 6,4 | 14,4 | 54,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500042 | 3 G 0,75 | 7,0 | 21,6 | 67,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500740 | 4 G 0,75 | 7,6 | 28,8 | 87,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500741 | 5 G 0,75 | 8,5 | 36,0 | 105,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500733 | 2 X 1 | 6,8 | 19,2 | 63,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500743 | 3 G 1 | 7,2 | 28,8 | 81,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500574 | 4 G 1 | 7,9 | 38,4 | 98,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500746 | 5 G 1 | 8,8 | 48,0 | 121,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500736 | 2 X 1,5 | 8,4 | 28,8 | 84,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2501327 | 3 G 1,5 | 8,9 | 43,2 | 103,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500046 | 4 G 1,5 | 9,9 | 57,6 | 128,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500747 | 5 G 1,5 | 10,9 | 72,0 | 154,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500737 | 2 X 2,5 | 9,8 | 48,0 | 141,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500044 | 3 G 2,5 | 10,4 | 72,0 | 154,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500047 | 4 G 2,5 | 11,6 | 96,0 | 195,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500048 | 5 G 2,5 | 12,9 | 120,0 | 241,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500045 | 3 G 4 | 12,3 | 115,2 | 239,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500750 | 4 G 4 | 13,7 | 153,6 | 312,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500752 | 3 G 6 | 14,0 | 172,8 | 345,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |
| 2500753 | 4 G 6 | 15,6 | 230,4 | 451,0 | black | V2: H05SS-F EWKF schwarz/black |