Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.shielded power, control and connecting cable in electrical facilities and hand-held electric tools, for fixed laying and flexible applications with undefined cable routing and without tensile stress. Suitable for use in dry and humid rooms. Outdoor use within temperature range, no laying underground.
| Conductor material: | Bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class: | Acc. to IEC 60228 cl. 5 |
| Core insulation: | PVC |
| Core identification: | Acc. to DIN VDE 0293 black cores with white numerals with GNYE from 3 cores |
| Stranding: | Stranded in layers |
| Shield3: | Copper braid tinned, coverage approx. 85% |
| Outer sheath: | PUR |
| Sheath colour: | Grey RAL 7001 |
| Rated voltage: | Uo/U: 300/500 V |
| Testing voltage: | 3 kV |
| Conductor resistance: | Acc. to IEC 60228 cl. 5 |
| Insulation resistance: | Min. 20 MΩ x km |
| Current-carrying-capacity: | Acc. to. DIN VDE, see Technical Guidelines |
| Min. bending radius fixed: | 6 x d |
| Min. bending radius moved: | 20 x d |
| Operat. temp. fixed min/max: | -40 °C / +80 °C |
| Operat. temp. moved min/max: | -5 °C / +70 °C |
| Standard: | Similar to EN 50525-2-51 |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1005268 | 2 X 0,5 | 5,4 | 24,0 | 40,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005269 | 3 G 0,5 | 5,7 | 29,0 | 46,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005270 | 3 X 0,5 | 5,7 | 29,0 | 46,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005271 | 4 G 0,5 | 6,3 | 39,0 | 61,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005272 | 4 X 0,5 | 6,3 | 39,0 | 61,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005273 | 5 G 0,5 | 6,9 | 44,0 | 71,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005274 | 5 X 0,5 | 6,9 | 44,0 | 71,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005275 | 7 G 0,5 | 7,6 | 59,0 | 91,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005276 | 7 X 0,5 | 7,6 | 59,0 | 91,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005277 | 12 G 0,5 | 9,7 | 94,0 | 146,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005278 | 12 X 0,5 | 9,7 | 94,0 | 146,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005279 | 18 G 0,5 | 11,4 | 128,0 | 206,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005280 | 18 X 0,5 | 11,4 | 128,0 | 206,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005332 | 25 G 0,5 | 13,3 | 184,0 | 284,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005333 | 25 X 0,5 | 13,3 | 184,0 | 284,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005334 | 2 X 0,75 | 6,0 | 34,0 | 51,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005335 | 3 G 0,75 | 6,3 | 41,0 | 61,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005336 | 3 X 0,75 | 6,3 | 41,0 | 61,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005337 | 4 G 0,75 | 6,8 | 49,0 | 73,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005338 | 4 X 0,75 | 6,8 | 49,0 | 73,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005339 | 5 G 0,75 | 7,6 | 61,0 | 92,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005340 | 5 X 0,75 | 7,6 | 61,0 | 92,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005341 | 7 G 0,75 | 8,2 | 76,0 | 112,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005342 | 7 X 0,75 | 8,2 | 76,0 | 112,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005343 | 12 G 0,75 | 10,7 | 123,0 | 182,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005344 | 12 X 0,75 | 10,7 | 123,0 | 182,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005345 | 18 G 0,75 | 12,6 | 176,0 | 264,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005346 | 18 X 0,75 | 12,6 | 176,0 | 264,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005347 | 25 G 0,75 | 14,9 | 253,0 | 366,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005348 | 2 X 1 | 6,3 | 39,0 | 58,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005349 | 3 G 1 | 6,7 | 49,0 | 69,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005350 | 3 X 1 | 6,7 | 49,0 | 69,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005351 | 4 G 1 | 7,2 | 63,0 | 90,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005352 | 4 X 1 | 7,2 | 63,0 | 90,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005353 | 5 G 1 | 8,0 | 74,0 | 107,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005354 | 5 X 1 | 8,0 | 74,0 | 107,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005355 | 7 G 1 | 8,6 | 98,0 | 137,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005356 | 7 X 1 | 8,6 | 98,0 | 137,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005357 | 12 G 1 | 11,3 | 157,0 | 220,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005358 | 18 G 1 | 13,5 | 237,0 | 332,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005359 | 25 G 1 | 15,7 | 313,0 | 434,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005360 | 2 X 1,5 | 6,9 | 49,0 | 71,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005361 | 3 G 1,5 | 7,5 | 68,0 | 92,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005362 | 3 X 1,5 | 7,5 | 68,0 | 92,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005363 | 4 G 1,5 | 8,1 | 83,0 | 114,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005364 | 4 X 1,5 | 8,1 | 83,0 | 114,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005365 | 5 G 1,5 | 9,0 | 103,0 | 142,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005366 | 5 X 1,5 | 8,9 | 103,0 | 142,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005367 | 7 G 1,5 | 9,7 | 137,0 | 181,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005368 | 7 X 1,5 | 9,7 | 137,0 | 181,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005369 | 12 G 1,5 | 12,7 | 219,0 | 293,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005370 | 18 G 1,5 | 15,4 | 332,0 | 444,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005371 | 25 G 1,5 | 17,8 | 451,0 | 591,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005372 | 2 X 2,5 | 8,3 | 74,0 | 105,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005373 | 3 G 2,5 | 9,0 | 103,0 | 136,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005374 | 3 X 2,5 | 9,0 | 103,0 | 136,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005375 | 4 G 2,5 | 9,7 | 132,0 | 175,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005376 | 5 G 2,5 | 10,8 | 156,0 | 211,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005377 | 7 G 2,5 | 11,9 | 209,0 | 272,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005378 | 4G4 | 11,5 | 195,0 | 256,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005379 | 5G4 | 12,7 | 238,0 | 312,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005380 | 4G6 | 13,6 | 294,0 | 377,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005381 | 5G6 | 15,3 | 361,0 | 460,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005382 | 4G10 | 17,1 | 466,0 | 590,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005383 | 5G10 | 19,2 | 571,0 | 721,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005384 | 4G16 | 19,8 | 715,0 | 858,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005385 | 5G16 | 22,2 | 878,0 | 1.051,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005386 | 4G25 | 24,5 | 1.088,0 | 1.319,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005387 | 4G35 | 27,9 | 1.481,0 | 1.762,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005388 | 4G50 | 33,3 | 2.133,0 | 2.528,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005389 | 4G70 | 39,7 | 2.944,0 | 3.528,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |
| 1005390 | 4G95 | 44,8 | 3.933,0 | 4.625,0 | grey | V0: KAWEFLEX CONTROL (N)YMHC11YÖ |