Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.power, control and connecting cable in electrical facilities for lossless data and signal transmission, fixed laying and flexible applications without tensile stress and without defined cable routing. Suitable for use in dry, humid and wet rooms. Outdoor use only with UV-protection, no laying underground.
| Conductor material: | Bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class: | Acc. to IEC 60228 cl. 5 |
| Core insulation: | PVC |
| Core identification: | Acc. to DIN VDE 0293 black cores with white numerals, G: with GNYE |
| Stranding: | Stranded in layers |
| Inner sheath material: | PVC |
| Shield3: | Copper braid tinned, coverage approx. 85 % |
| Outer sheath: | PVC |
| Sheath colour: | Transparent |
| Rated voltage: | Uo/U: 300/500 V |
| Testing voltage: | 4 kV |
| Conductor resistance: | Acc.to IEC 60228 cl. 5 |
| Insulation resistance: | Min. 20 MΩ x km |
| Current-carrying-capacity: | Acc. to DIN VDE, see technical Guidelines |
| Min. bending radius fixed: | 6 x d |
| Min. bending radius moved: | 15 x d |
| Operat. temp. fixed min/max: | -40 °C / +80 °C |
| Operat. temp. moved min/max: | -15 °C / +70 °C |
| Temp. at conductor: | +70 °C in operation; +150 °C in case of short-circuit |
| Burning behavior: | Self-extinguishing & flame-retardant acc.to IEC 60332-1 |
| Standard: | Similar to EN 50525-2-51 |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1001093 | 2 X 0,5 | 7,0 | 41,0 | 70,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000681 | 3 G 0,5 | 7,3 | 46,0 | 80,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000691 | 4 G 0,5 | 7,9 | 55,0 | 95,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001966 | 4 X 0,5 | 7,9 | 55,0 | 95,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000711 | 5 G 0,5 | 8,4 | 66,0 | 111,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003193 | 5 X 0,5 | 8,4 | 66,0 | 111,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000720 | 7 G 0,5 | 9,1 | 81,0 | 140,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1002823 | 7 X 0,5 | 9,1 | 81,0 | 140,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003762 | 10 G 0,5 | 11,2 | 81,0 | 170,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000659 | 12 G 0,5 | 11,5 | 139,0 | 217,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001968 | 12 X 0,5 | 11,5 | 139,0 | 217,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000665 | 18 G 0,5 | 13,6 | 156,0 | 295,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000671 | 25 G 0,5 | 15,3 | 250,0 | 384,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000676 | 30 G 0,5 | 16,2 | 297,0 | 429,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000687 | 40 G 0,5 | 18,6 | 343,0 | 552,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003895 | 50 G 0,5 | 20,9 | 407,0 | 740,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001092 | 2 X 0,75 | 7,5 | 46,0 | 83,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000682 | 3 G 0,75 | 7,9 | 58,0 | 94,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001099 | 3 X 0,75 | 7,9 | 58,0 | 94,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000692 | 4 G 0,75 | 8,4 | 64,0 | 115,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001821 | 4 X 0,75 | 8,4 | 64,0 | 115,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000712 | 5 G 0,75 | 9,1 | 77,0 | 136,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001962 | 5 X 0,75 | 9,1 | 77,0 | 136,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000722 | 7 G 0,75 | 9,7 | 102,0 | 167,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001582 | 7 X 0,75 | 9,7 | 102,0 | 167,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000660 | 12 G 0,75 | 12,7 | 177,0 | 271,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003118 | 12 X 0,75 | 12,7 | 177,0 | 271,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000666 | 18 G 0,75 | 14,6 | 243,0 | 365,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001090 | 18 X 0,75 | 14,6 | 243,0 | 365,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000672 | 25 G 0,75 | 17,3 | 307,0 | 480,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1004035 | 32 G 0,75 | 18,7 | 330,0 | 688,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003226 | 32 X 0,75 | 18,9 | 350,0 | 578,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000677 | 34 G 0,75 | 19,3 | 413,0 | 614,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001847 | 40 G 0,75 | 21,0 | 481,0 | 710,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000688 | 41 G 0,75 | 21,0 | 488,0 | 728,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000707 | 50 G 0,75 | 23,0 | 695,0 | 884,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001096 | 2 X 1 | 7,9 | 56,0 | 98,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000683 | 3 G 1 | 8,2 | 65,0 | 110,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000693 | 4 G 1 | 8,8 | 78,0 | 130,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000713 | 5 G 1 | 9,6 | 89,0 | 160,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000723 | 7 G 1 | 10,4 | 113,0 | 194,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000661 | 12 G 1 | 13,6 | 188,0 | 330,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001888 | 16 G 1 | 14,9 | 216,0 | 374,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000667 | 18 G 1 | 15,5 | 286,0 | 444,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000673 | 25 G 1 | 17,9 | 389,0 | 560,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000678 | 34 G 1 | 20,3 | 505,0 | 738,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000689 | 41 G 1 | 22,4 | 578,0 | 885,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000709 | 50 G 1 | 23,6 | 688,0 | 1.030,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001095 | 2 X 1,5 | 8,7 | 65,0 | 122,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000684 | 3 G 1,5 | 9,0 | 83,0 | 145,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001100 | 3 X 1,5 | 9,0 | 83,0 | 145,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000694 | 4 G 1,5 | 9,7 | 100,0 | 168,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003245 | 4 X 1,5 | 9,7 | 100,0 | 168,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000714 | 5 G 1,5 | 10,6 | 125,0 | 205,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000724 | 7 G 1,5 | 11,4 | 196,0 | 266,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1002824 | 7 X 1,5 | 11,4 | 196,0 | 266,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000662 | 12 G 1,5 | 15,2 | 280,0 | 425,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000668 | 18 G 1,5 | 17,5 | 389,0 | 565,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000674 | 25 G 1,5 | 20,5 | 535,0 | 850,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000679 | 34 G 1,5 | 23,3 | 702,0 | 964,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1002324 | 41 G 1,5 | 25,2 | 845,0 | 1.123,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000710 | 50 G 1,5 | 27,6 | 1.006,0 | 1.372,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1001196 | 2 X 2,5 | 10,0 | 112,0 | 170,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000685 | 3 G 2,5 | 10,5 | 146,0 | 197,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000699 | 4 G 2,5 | 11,5 | 167,0 | 254,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000717 | 5 G 2,5 | 12,5 | 200,0 | 302,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000726 | 7 G 2,5 | 14,0 | 288,0 | 395,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000663 | 12 G 2,5 | 18,2 | 477,0 | 622,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000669 | 18 G 2,5 | 22,4 | 598,0 | 958,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000675 | 25 G 2,5 | 26,8 | 848,0 | 1.184,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1002958 | 2 X 4 | 11,3 | 120,0 | 220,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000702 | 4 G 4 | 13,7 | 237,0 | 394,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000718 | 5 G 4 | 15,4 | 280,0 | 445,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000727 | 7 G 4 | 16,2 | 388,0 | 610,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003417 | 2 X 6 | 13,6 | 180,0 | 273,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000705 | 4 G 6 | 15,8 | 318,0 | 485,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000719 | 5 G 6 | 17,0 | 441,0 | 609,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000728 | 7 G 6 | 18,7 | 530,0 | 810,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003418 | 2 X 10 | 16,7 | 256,0 | 510,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000695 | 4 G 10 | 19,4 | 558,0 | 735,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000715 | 5 G 10 | 21,8 | 714,0 | 1.105,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000725 | 7 G 10 | 23,7 | 850,0 | 1.319,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003419 | 2 X 16 | 19,0 | 390,0 | 680,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000697 | 4 G 16 | 22,6 | 804,0 | 1.165,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000716 | 5 G 16 | 25,2 | 1.053,0 | 1.480,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000700 | 4 G 25 | 28,9 | 1.310,0 | 1.720,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1000701 | 4 G 35 | 35,6 | 1.610,0 | 2.120,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1003937 | 5 G 35 | 36,5 | 1.901,0 | 2.710,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |
| 1002783 | 4 G 50 | 37,2 | 2.342,0 | 3.200,0 | transparent | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY |