Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.power, control and connecting cable in electrical facilities for lossless data and signal transmission, fixed laying and flexible applications without tensile stress and without defined cable routing. Suitable for use in dry, humid and wet rooms. Outdoor use but no laying underground.
| Conductor material: | Bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class: | Acc. to IEC 60228 cl. 5 |
| Core insulation: | PVC |
| Core identification: | Acc. to DIN VDE 0293 black cores with white numerals; G: with GNYE |
| Stranding: | Stranded in layers |
| Inner sheath material: | PVC |
| Shield3: | Copper braid tinned, coverage approx. 85 % |
| Outer sheath: | PVC |
| Sheath colour: | Black, RAL 9005 |
| Rated voltage: | Uo/U: 0,6/1 kV |
| Testing voltage: | 4 kV |
| Conductor resistance: | Acc. to IEC 60228 cl. 5 |
| Insulation resistance: | Min. 20 MΩ x km |
| Current-carrying-capacity: | Acc. to DIN VDE, see technical Guidelines |
| Min. bending radius fixed: | 6 x d |
| Min. bending radius moved: | 15 x d |
| Operat. temp. fixed min/max: | -40 °C / +80 °C |
| Operat. temp. moved min/max: | -15 °C / +70 °C |
| Temp. at conductor: | +70 °C in operation; +160 °C in case of short-circuit |
| Burning behavior: | Self-extinguishing & flame-retardant acc.to IEC 60332-1 |
| Standard: | Similar to EN 50525-2-51 with insulationthickness for 1 kV |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1003016 | 2 X 0,5 | 8,1 | 38,0 | 117,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003476 | 3 G 0,5 | 8,4 | 45,0 | 135,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003477 | 4 G 0,5 | 9,2 | 54,0 | 150,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003478 | 5 G 0,5 | 9,9 | 62,0 | 173,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000936 | 5 X 0,5 | 9,9 | 62,0 | 173,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003479 | 7 G 0,5 | 11,9 | 76,0 | 198,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003848 | 7 X 0,5 | 11,9 | 76,0 | 198,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003480 | 12 G 0,5 | 14,4 | 131,0 | 313,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1004358 | 14 G 0,5 | 15,5 | 147,0 | 328,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003481 | 18 G 0,5 | 17,0 | 175,0 | 408,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000967 | 18 X 0,5 | 17,0 | 175,0 | 408,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003482 | 25 G 0,5 | 20,2 | 223,0 | 638,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003483 | 2 X 0,75 | 8,5 | 46,0 | 135,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003484 | 3 G 0,75 | 8,9 | 56,0 | 149,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003003 | 4 G 0,75 | 9,7 | 67,0 | 169,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003008 | 5 G 0,75 | 11,0 | 78,0 | 197,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003485 | 7 G 0,75 | 12,8 | 97,0 | 315,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003486 | 12 G 0,75 | 15,6 | 168,0 | 410,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003487 | 18 G 0,75 | 17,7 | 229,0 | 560,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1001964 | 25 G 0,75 | 21,7 | 296,0 | 762,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1001878 | 2 X 1 | 9,2 | 52,0 | 150,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003199 | 3 G 1 | 9,7 | 66,0 | 163,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003228 | 4 G 1 | 10,6 | 79,0 | 198,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003221 | 5 G 1 | 12,4 | 93,0 | 239,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003198 | 7 G 1 | 13,7 | 117,0 | 335,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003064 | 12 G 1 | 16,4 | 204,0 | 522,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003494 | 18 G 1 | 19,4 | 280,0 | 628,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000940 | 18 X 1 | 19,4 | 280,0 | 628,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003222 | 25 G 1 | 22,6 | 369,0 | 855,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003243 | 2 X 1,5 | 10,1 | 69,0 | 181,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003190 | 3 G 1,5 | 11,1 | 87,0 | 205,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000942 | 3 X 1,5 | 11,1 | 87,0 | 205,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003244 | 4 G 1,5 | 12,6 | 102,0 | 240,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1002834 | 5 G 1,5 | 13,5 | 125,0 | 286,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003128 | 7 G 1,5 | 15,3 | 180,0 | 383,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000943 | 7 X 1,5 | 15,3 | 180,0 | 383,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1001868 | 12 G 1,5 | 19,2 | 281,0 | 690,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003011 | 18 G 1,5 | 22,2 | 391,0 | 806,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003883 | 19 G 1,5 | 22,8 | 388,0 | 749,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003499 | 25 G 1,5 | 25,1 | 518,0 | 1.180,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003884 | 36 G 1,5 | 30,0 | 690,0 | 1.392,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003500 | 2 X 2,5 | 11,3 | 112,0 | 191,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000686 | 3 G 2,5 | 12,7 | 123,0 | 298,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003009 | 4 G 2,5 | 14,2 | 168,0 | 345,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003012 | 5 G 2,5 | 15,0 | 204,0 | 457,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003501 | 7 G 2,5 | 17,5 | 265,0 | 561,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003502 | 12 G 2,5 | 21,7 | 421,0 | 857,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003503 | 18 G 2,5 | 25,5 | 598,0 | 1.053,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003504 | 25 G 2,5 | 29,4 | 848,0 | 1.373,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003505 | 2 X 4 | 14,1 | 120,0 | 247,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000789 | 3 G 4 | 15,1 | 191,0 | 391,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000947 | 3 X 4 | 14,6 | 173,1 | 372,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1001650 | 4 G 4 | 16,0 | 238,0 | 527,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003507 | 5 G 4 | 17,3 | 302,0 | 661,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003508 | 7 G 4 | 19,0 | 396,0 | 828,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000736 | 2 X 6 | 16,1 | 203,0 | 353,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000955 | 3 X 6 | 16,6 | 238,9 | 493,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003018 | 4 G 6 | 17,7 | 318,0 | 715,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003195 | 5 G 6 | 19,0 | 419,0 | 832,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003509 | 7 G 6 | 22,1 | 559,0 | 1.205,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000735 | 2 X 10 | 18,4 | 308,0 | 492,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003019 | 4 G 10 | 21,7 | 574,0 | 864,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003510 | 5 G 10 | 23,8 | 714,0 | 1.020,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1001062 | 2 X 16 | 20,8 | 414,0 | 680,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003010 | 4 G 16 | 25,2 | 809,0 | 1.184,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003506 | 5 G 16 | 27,6 | 1.053,0 | 1.402,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003173 | 4 G 25 | 29,8 | 1.165,0 | 1.792,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003512 | 5 G 25 | 32,7 | 1.446,0 | 2.209,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003104 | 4 G 35 | 32,7 | 1.683,0 | 2.495,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003514 | 5 G 35 | 38,7 | 1.975,0 | 2.736,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003020 | 4 G 50 | 39,6 | 2.368,0 | 4.094,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000973 | 5 G 50 | 44,9 | 2.880,0 | 5.118,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003515 | 4 G 70 | 46,0 | 3.261,0 | 5.467,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000974 | 5 G 70 | 50,4 | 4.032,0 | 6.834,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003516 | 4 G 95 | 51,0 | 4.055,0 | 5.849,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1000964 | 5 G 95 | 56,5 | 5.264,0 | 7.720,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |
| 1003517 | 4 G 120 | 58,1 | 5.225,0 | 7.509,0 | black | V0: ÖPVC-JZ/OZ-YCY 0,6/1 kV - schwarz / black |