Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.reeling cable for winding operation, especially with simultaneously tensile stress and/or torsional stress and/or forced cable guidance. Suitable for dry, humid and wet rooms, for outdoor use and also on construction sites, in commercial and agricultural plants.
Remarks
| Conductor material: | Bare copper strand; FO: Graded index-fibre 62,5/125 µ |
|---|---|
| Conductor class: | Acc. to DIN VDE 0295 class 5 resp. IEC 60228 cl. 5 |
| Core insulation: | Rubber compound; FO: with jelly filled PETP tubes in an envelope of a special rubber compound |
| Core identification: | Acc. to VDE 0293-308 coloured and GNYE |
| Overall stranding: | Cores stranded in layer, splitted earth conductors and FO element in the interstices |
| Inner sheath material: | Special rubber-compound |
| Outer sheath: | Special rubber-compound |
| Sheath colour: | Black |
| Rated voltage: | Uo/U: 0,6/1 kV |
| Testing voltage: | 2,5 kV |
| Current-carrying-capacity: | Acc. to DIN VDE, see Technical Guideline |
| Min. bending radius fixed: | Acc. to DIN VDE 0298 part 3 |
| Min. bending radius moved: | Acc. to DIN VDE 0298 part 3 |
| Operat. temp. fixed min/max: | -40 °C / +80 °C |
| Operat. temp. moved min/max: | -40 °C / +80 °C |
| Temp. at conductor: | +90 °C |
| Burning behavior: | Self-extinguishing and flame retardant acc. to IEC 60332-1 |
| Resistant to oil: | Acc. to EN 60811-404 |
| Tensile strength: | Tensile strength max. 20 N / mm² |
| Standard: | Similar to DIN VDE 0250 |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3004401 | 3 X 35 + 3 G 16/3 | 29,0 - 32,0 | 1.181,0 | 1.794,0 | black | V1: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J |
| 3004402 | 3 X 50 + 3 G 25/3 | 33,0 - 37,0 | 1.680,0 | 2.920,0 | black | V1: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J |
| 3004403 | 3 X 70 + 3 G 35/3 | 40,0 - 43,0 | 2.352,0 | 3.440,0 | black | V1: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J |
| 3004404 | 3 X 95 + 3 G 50/3 | 43,0 - 46,0 | 3.216,0 | 4.320,0 | black | V1: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J |
| 3004405 | 3 X 120 + 3 G 70/3 | 48,0 - 52,5 | 4.128,0 | 5.400,0 | black | V1: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J |
| 3004406 | 3 X 150 + 3 G 70/3 | 52,0 - 56,1 | 4.992,0 | 6.550,0 | black | V1: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J |
| 3004407 | 3 X 185 + 3 G 95/3 | 56,0 - 61,0 | 6.240,0 | 7.980,0 | black | V1: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J |
| 3004408 | 3 X 240 + 3 G 120/3 | 64,0 - 70,0 | 8.064,0 | 10.180,0 | black | V1: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J |
| 3004428 | 3 X 240 + 3 G 120/3 | 64,0 - 70,0 | 8.064,0 | 10.180,0 | yellow | V1: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J |
| 3004409 | 3 X 25 + 2 G 16/2 + 12 G 62,5/125 | 31,0 - 34,0 | 894,0 | 1.770,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004410 | 3 X 35 + 2 G 16/2 + 12 G 62,5/125 | 33,0 - 36,5 | 1.181,0 | 2.220,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004422 | 3 X 35 + 2 G 16/2 + 12 E 9/125 | 33,0 - 36,5 | 1.181,0 | 2.120,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004423 | 3 X 35 + 2 G 16/2 + 12 G 50/125 | 33,0 - 36,5 | 1.181,0 | 2.120,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004411 | 3 X 50 + 2 G 25/2 + 12 G 62,5/125 | 33,0 - 42,5 | 1.680,0 | 2.920,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004412 | 3 X 70 + 2 G 35/2 + 12 G 62,5/125 | 39,0 - 43,0 | 2.352,0 | 3.440,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004413 | 3 X 95 + 2 G 50/2 + 12 G 62,5/125 | 43,0 - 46,0 | 3.216,0 | 4.420,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004414 | 3 X 120 + 2 G 70/2 + 12 G 62,5/125 | 48,0 - 52,5 | 4.128,0 | 5.430,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004415 | 3 X 120 + 2 G 70/2 + 12 G 50/125 | 48,0 - 52,5 | 4.128,0 | 5.430,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004416 | 3 X 120 + 2 G 70/2 + 20 G 62,5/125 | 48,0 - 52,0 | 4.128,0 | 5.430,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004751 | 3 X 120 + 1 G 70 + (4 X 1,5)C + 12 G 62,5/125 | 55,5 - 58,7 | 4.214,4 | 6.460,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004426 | 3 X 120 + 1 G 70 + (5 X 2,5)C + 12G62,5/125 | 58,2 (max. 61,5) | 4.286,4 | 6.870,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004427 | 3 X 120 + 1 G 70 + 2 X (5 X 2,5)C + 12 G 62,5/125 | 60,2 (max. 61,0) | 4.444,8 | 6.990,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004417 | 3 X 150 + 2 G 70/2 + 12 G 62,5/125 | 52,0 - 58,0 | 4.992,0 | 6.580,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004418 | 3 X 185 + 2 G 95/2 + 12 G 62,5/125 | 56,0 - 61,0 | 6.240,0 | 8.350,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004419 | 3 X 185 + 2 G 95/2 + 12 G 50/125 | 56,0 - 61,0 | 6.240,0 | 8.350,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004425 | 3 X 185 + 2 G 95/2 + 12 E9/125 | 59,9 - 63,2 | 6.240,0 | 8.290,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004420 | 3 X 240 + 2 G 120/2 + 12 G 62,5/125 | 64,0 - 70,0 | 8.064,0 | 10.840,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |
| 3004421 | 3 X 240 + 2 G 120/2 + 12 G 50/125 | 64,0 - 70,0 | 8.064,0 | 9.980,0 | black | V2: REELTEC KSM-S (N)SHTÖU-J+FO |