Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.data cable for communication with a personal computer in the elevator car or for networking purposes according to CAT.7 specifications.
| Conductor material: | Bare copper strand, 7x0,16 mm |
|---|---|
| Core insulation: | PE |
| Core identification: | WHBU-BU, WHOG-OG, WHGN-GM, WHBN-BN |
| Stranding: | 2 cores twisted to a pair |
| Shield: | Each pair with plastic clad aluminium foil |
| Overall stranding: | 4 pairs stranded in layer |
| Supporting element: | 2 steel supporting elements in the outer sheath |
| Inner sheath material: | Halogen-free compound, orange |
| Outer sheath: | Halogen-free compound, black |
| Rated voltage: | 30 V |
| Testing voltage: | 0,5 kV |
| Conductor resistance: | Max. 143 Ω / km |
| Capacity: | < 52 nF / km |
| Characteristic impedance: | 90 ± 12 Ω ( 4-100 MHz) |
| Transfer rate: | CAT.7 acc.to DIN EN 50288-4-2 |
| Transfer size: | Lossless max. 65m |
| Attenuation: | Acc. to IEC 61156-6 |
| Signal propagation delay: | Approx. 4,5 ns / m |
| Min. bending radius fixed: | 8 x d |
| Min. bending radius moved: | 10 x d |
| Operat. temp. moved min/max: | -5 °C / +70 °C |
| Halogen free: | Yes |
| Burning behavior: | Acc. to IEC 60332-2-1 |
| Resistant to oil: | Acc. to IEC 60811-404 |
| Suspension height: | Max. 120 m |
| Tensile strength: | Max. 1.170 N |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3001619 | 4 X 2 X 0,14 (AWG 26/7) | 8,3 X 15,9 - 9,3 X 16,9 | 30,0 | 165,0 | black | V0: CAT.7 - H-LC Auzugleitung / lift cable |