Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.halogen-free lift control cable with textile supporting element for medium mechanical stress. Suitable for dry and humid rooms.
Remarks
| Conductor material: | Bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class: | Acc. to DIN VDE 0295 class 6 resp. IEC 60228 cl. 6 |
| Core insulation: | Special thermoplastic compound |
| Core identification: | Acc. to VDE 0293 black with white numerals with GNYE |
| Stranding: | Cores stranded in layers |
| Outer sheath: | PUR |
| Sheath colour: | Black, RAL 9005 |
| Rated voltage: | Uo/U 300/500 V |
| Testing voltage: | 3 kV |
| Current-carrying-capacity: | Acc. to DIN VDE, see Technical Guideline |
| Min. bending radius fixed: | 12 x d |
| Min. bending radius moved: | 12 x d |
| Operat. temp. fixed min/max: | -50 °C / +90 °C |
| Operat. temp. moved min/max: | -30 °C / +90 °C |
| Burning behavior: | Self-extinguishing and flame retardant acc. to IEC 60332-2-2 |
| Resistant to oil: | Acc. to EN 60811-404 |
| Suspension height: | Max. 50 m |
| Standard: | Similar to DIN VDE 0282 |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3001244 | 18 G 1 | 17,2 - 18,4 | 172,8 | 423,0 | black | V0: K12YSTU11Y-JZ |
| 3001245 | 24 G 1 | 15,5 - 16,7 | 230,4 | 430,0 | black | V0: K12YSTU11Y-JZ |