Cooper price
790,51 € /100 kg
17.01.2024.power cable for use in generating plants, industrial facilities, switching stations, in local networks and power supply industry. Use predominantly for laying underground, indoor- and outdoor use, cable channels and in water.
Remarks
| Conductor material: | Bare copper conductor |
|---|---|
| Conductor class: | Acc. to DIN VDE 0295 class 1 or 2 resp. IEC 60228 class 1 or 2 |
| Core insulation: | PVC |
| Core identification: | NYY-J: with GNYE; multi core acc. to VDE 0207 part 5, up to 5 cores acc. VDE 0293-308 coloured cores, from 7 cores black cores with white numerals NYY-O: without GNYE; multi core acc. to VDE 0207 part 5 up to 5 cores acc. VDE 0293-308 coloured cores, from 7 cores black cores with white numerals |
| Stranding: | Multi cores stranded in layers |
| Inner sheath material: | Filler sheath |
| Outer sheath: | PVC |
| Sheath colour: | Black |
| Rated voltage: | Uo/U: 0,6/1 kV |
| Testing voltage: | 4 kV |
| Conductor resistance: | At +20 °C acc. to DIN VDE 0295 class 1 or 2 resp. IEC 60228 class 1 or 2 |
| Current-carrying-capacity: | Acc. to DIN VDE, see Technical Guidelines |
| Min. bending radius fixed: | Single core: 15 x d ; multi core: 12 x d |
| Operat. temp. fixed min/max: | -40 °C / +70 °C |
| Operat. temp. moved min/max: | - 5 °C / +50 °C |
| Temp. at conductor: | + 70 °C in operation; +160 °C in case of short-circuit |
| Burning behavior: | Acc. to VDE 0472-804-B and IEC 60332-1 |
| Standard: | Acc. to DIN VDE 0276-603 and IEC 60502 |
| Approvals: | VDE |
|
Product No.
|
Dimension
[n x mm²] |
Outer-Ø
[mm] |
Cu-Index
[kg/km] |
Weight
[kg/1.000] |
Sheath colour
|
Variant
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4000524 | 1 X 4re | 9,0 | 38,0 | 130,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000516 | 1 X 6re | 10,0 | 58,0 | 136,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000191 | 1 X 10re | 11,0 | 96,0 | 182,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000136 | 1 X 16re | 12,0 | 154,0 | 252,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000465 | 1 X 25rm | 13,0 | 240,0 | 365,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000144 | 1 X 35rm | 14,0 | 336,0 | 480,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000175 | 1 X 50rm | 16,0 | 480,0 | 620,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000466 | 1 X 70rm | 17,0 | 672,0 | 840,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000190 | 1 X 95rm | 19,0 | 912,0 | 1.100,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000131 | 1 X 120rm | 21,0 | 1.152,0 | 1.320,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000272 | 1 X 150rm | 23,0 | 1.440,0 | 1.610,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000255 | 1 X 185rm | 25,0 | 1.776,0 | 1.980,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000139 | 1 X 240rm | 28,0 | 2.304,0 | 2.550,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000576 | 1 X 300rm | 30,0 | 2.880,0 | 3.200,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000054 | 1 X 400rm | 34,0 | 3.840,0 | 4.000,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000055 | 1 X 500rm | 38,0 | 4.800,0 | 5.100,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000145 | 3 X 1,5re | 12,0 | 43,0 | 225,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000150 | 3 X 2,5re | 13,0 | 72,0 | 275,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000154 | 3 X 4re | 14,0 | 115,0 | 375,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000156 | 3 X 6re | 15,0 | 173,0 | 480,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000146 | 3 X 10re | 18,0 | 288,0 | 675,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000278 | 3 X 16re | 19,0 | 461,0 | 880,0 | black | V1: NYY-J |
| 4500539 | 3 X 25rm | 24,0 | 720,0 | 1.390,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000521 | 3 X 35sm | 25,0 | 1.008,0 | 1.600,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000655 | 3 X 50sm | 28,0 | 1.440,0 | 2.000,0 | black | V1: NYY-J |
| 4500546 | 3 X 70sm | 31,0 | 2.016,0 | 2.700,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000654 | 3 X 95sm | 35,0 | 2.736,0 | 3.600,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000657 | 3 X 120sm | 39,0 | 3.456,0 | 4.400,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000656 | 3 X 150sm | 44,0 | 4.320,0 | 4.910,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000760 | 3 X 185sm | 49,0 | 5.328,0 | 6.520,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000312 | 3 X 240sm | 53,0 | 6.912,0 | 8.290,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000152 | 3 X 25rm/16re | 25,0 | 874,0 | 1.575,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000153 | 3 X 35sm/16re | 26,0 | 1.162,0 | 1.700,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000155 | 3 X 50sm/25rm | 30,0 | 1.680,0 | 2.325,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000157 | 3 X 70sm/35sm | 35,0 | 2.352,0 | 2.900,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000158 | 3 X 95sm/50sm | 37,0 | 3.216,0 | 3.900,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000147 | 3 X 120sm/70sm | 42,0 | 4.128,0 | 4.900,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000148 | 3 X 150sm/70sm | 47,0 | 4.992,0 | 5.800,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000149 | 3 X 185sm/95sm | 51,0 | 6.240,0 | 7.400,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000151 | 3 X 240sm/120sm | 59,0 | 8.064,0 | 9.700,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000596 | 3 X 300sm/150sm | 66,0 | 10.080,0 | 12.000,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000160 | 4 X 1,5re | 13,0 | 58,0 | 220,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000166 | 4 X 2,5re | 14,0 | 96,0 | 300,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000170 | 4 X 4re | 16,0 | 154,0 | 410,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000172 | 4 X 6re | 17,0 | 230,0 | 520,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000161 | 4 X 10re | 19,0 | 384,0 | 720,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000165 | 4 X 16re | 22,0 | 614,0 | 1.050,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000168 | 4 X 25rm | 26,0 | 960,0 | 1.650,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000169 | 4 X 35sm | 28,0 | 1.344,0 | 1.860,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000171 | 4 X 50sm | 31,0 | 1.920,0 | 2.500,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000173 | 4 X 70sm | 35,0 | 2.688,0 | 3.300,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000174 | 4 X 95sm | 38,0 | 3.648,0 | 4.500,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000163 | 4 X 120sm | 42,0 | 4.608,0 | 5.500,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000164 | 4 X 150sm | 47,0 | 5.760,0 | 6.880,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000276 | 4 X 185sm | 52,0 | 7.104,0 | 8.460,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000167 | 4 X 240sm | 59,0 | 9.216,0 | 11.000,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000177 | 5 X 1,5re | 13,0 | 72,0 | 280,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000181 | 5 X 2,5re | 15,0 | 120,0 | 360,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000184 | 5 X 4re | 16,0 | 192,0 | 490,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000185 | 5 X 6re | 18,0 | 288,0 | 650,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000178 | 5 X 10re | 20,0 | 480,0 | 870,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000179 | 5 X 16re | 23,0 | 768,0 | 1.255,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000182 | 5 X 25rm | 30,0 | 1.200,0 | 1.980,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000183 | 5 X 35rm | 34,0 | 1.680,0 | 2.650,0 | black | V1: NYY-J |
| 4001485 | 5 X 120rm | 51,3 | 5.760,0 | 7.500,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000186 | 7 X 1,5re | 14,0 | 101,0 | 370,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000129 | 10 X 1,5re | 17,0 | 144,0 | 530,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000133 | 12 X 1,5re | 18,0 | 173,0 | 580,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000135 | 14 X 1,5re | 19,0 | 202,0 | 620,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000528 | 16 X 1,5re | 20,0 | 230,0 | 690,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000137 | 19 X 1,5re | 21,0 | 274,0 | 770,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000138 | 21 X 1,5re | 22,0 | 302,0 | 850,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000140 | 24 X 1,5re | 23,0 | 346,0 | 900,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000142 | 30 X 1,5re | 24,0 | 432,0 | 1.030,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000159 | 40 X 1,5re | 28,0 | 576,0 | 1.260,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000789 | 61 X 1,5re | 32,0 | 878,0 | 1.760,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000187 | 7 X 2,5re | 16,0 | 168,0 | 460,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000130 | 10 X 2,5re | 19,0 | 240,0 | 650,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000134 | 12 X 2,5re | 20,0 | 288,0 | 730,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000566 | 14 X 2,5re | 21,0 | 336,0 | 820,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000794 | 16 X 2,5re | 22,0 | 384,0 | 930,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000280 | 19 X 2,5re | 23,0 | 456,0 | 1.000,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000797 | 21 X 2,5re | 24,0 | 504,0 | 1.050,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000141 | 24 X 2,5re | 26,0 | 576,0 | 1.120,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000143 | 30 X 2,5re | 28,0 | 720,0 | 1.300,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000801 | 40 X 2,5re | 30,0 | 960,0 | 1.700,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000802 | 52 X 2,5re | 36,0 | 1.248,0 | 2.300,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000804 | 61 X 2,5re | 38,0 | 1.464,0 | 2.600,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000188 | 7 X 4re | 19,0 | 269,0 | 620,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000189 | 7 X 6re | 21,0 | 403,0 | 860,0 | black | V1: NYY-J |
| 4001489 | 7 X 10re | 23,5 | 672,0 | 1.200,0 | black | V1: NYY-J |
| 4000218 | 1 X 4re | 9,0 | 38,0 | 130,0 | black | V2: NYY-O |
| 4000226 | 1 X 6re | 10,0 | 58,0 | 136,0 | black | V2: NYY-O |
| 4000199 | 1 X 10re | 11,0 | 96,0 | 182,0 | black | V2: NYY-O |
| 4000203 | 1 X 16re | 12,0 | 154,0 | 252,0 | black | V2: NYY-O |
| 4000208 | 1 X 25rm | 13,0 | 240,0 | 365,0 | black | V2: NYY-O |
| 4000215 | 1 X 35rm | 14,0 | 336,0 | 480,0 | black | V2: NYY-O |
| 4000224 | 1 X 50rm | 16,0 | 480,0 | 620,0 | black | V2: NYY-O |
| 4000227 | 1 X 70rm | 17,0 | 672,0 | 840,0 | black | V2: NYY-O |
| 4000230 | 1 X 95rm | 19,0 | 912,0 | 1.100,0 | black | V2: NYY-O |